August Freund

August Freund (1835-1892)– polski chemik, zajmujący się chemią organiczną. Urodził się 30 lipca 1835 w Kętach. Edukację rozpoczął w szkole trywialnej w Kętach. Po jej ukończeniu wyjechał na dalszą naukę do gimnazjum w Cieszynie. Naukę kontynuował na studiach, które w latach 1856-58 odbył na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie otrzymał stopień magistra farmacji. Zaraz potem został asystentem profesora chemii Leopolda von Pebal’a.




Pracował nad badaniem nafty galicyjskiej i kontynuacją prac nad jej destylacją zapoczątkowanych przez Walerego Łukasińskiego. Prace te uwieńczył wykryciem benzolu. W roku 1869 otrzymał posadę profesora w szkole realnej we Lwowie. Wtedy to pracował nad doktoratem. Doktoryzował się w Lipsku zdobywając stopień doktora filozofii, a następnie habilitował się na docenta Uniwersytetu Lwowskiego. 

W końcu w roku 1872 został mianowany profesorem chemii na Akademii Technicznej we Lwowie, jednocześnie obejmując stanowisko dziekana Katedry Chemii Ogólnej i Analitycznej, a od 1878 Wydziału Chemii Technicznej. Opracował metodę otrzymywania cyklopropanu, substancji stosowanej w znieczuleniu ogólnym. Zastosował związki cynkoorganiczne do syntezy ketonów i chlorków kwasowych. Autor jednego z pierwszych polskich podręczników „Zarys chemii do użytku szkół gimnazjalnych” (1883). Zmarł 26 lutego 1892 we Lwowie.